Search Results


<< Back to Search Results


Taken 1973
View Original (high res)


Taken 1914
View Original (high res)

Name:First Brethren Church of North Liberty
Location:
North Liberty, IN
Website:
Founded:0/1896-00-00/1896
First Building:1/1900-01-01/1900
Closing Date:9/1991-09-14/1991
Change of Affiliation:
Closing Reason:
Other Names Known By:
First Service:School Building
Founding Pastors:J.N. Miller
Subsequent Building:New Building, Sept. 25, 1904 Classrooms, 1918 Educational unit, 1957 Remodeled Sanctuary, Oct. 26, 1975
Ordinations:Edgar A. Duker, Oct. 3, 1922; William E Thomas, July 17, 1955
Missionaries:
Daughter Churches:
Mergers:
Quote From Church:
Member(s):


Pastorates:

Name: Start: End:
Calvert, Jesse 1894 N/A
Miller, V 1903 1909
Fetters, Enoch 1910 1912
Grisso, Clarence 1917 1920
Rench, George 1923 1923
Clark, John 1927 1929
Witter, Alton 1934 1938
Pontius, George 1942 1950
Berkshire, J. 1950 1954
Thomas, William 1955 1961
Curtis, William 1960 1964
McDaniel, Jack 1964 1965
Ritchey, Ronald 1965 1967
Bennett, Kent(Philo) 1967 1973
Cole, Stephen 1973 1977
Hershberger, Philip 1977 1979
Best, Randal 1977 1978
Brady III, William 1980 1983
Snell, Donald 1985 1987
Phillips, Carl 1988 1990